Kalkulacja ilości materiału według danych partii

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
ODPOWIEDZ
mike1407
Posty: 44
Rejestracja: pt lut 08, 2008 1:08 pm

Kalkulacja ilości materiału według danych partii

Post autor: mike1407 »

Witam!!

Jak w temacie, używaliście może takiej funkcji?? To znajduje się w recepturze, przy przypisaniu BOMu do receptury.
Czyli gdzie to znależć wiadomo, ale jak z tego korzystać?? Chodziłoby o aktywne składniki dla pozycji w BOMie.
Help pokazuje różnego typu formuły, ale tak z praktyczego punktu wiedzenia??

Dzięki z góry
dominik.tylczynski
Posty: 8355
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Post autor: dominik.tylczynski »

Tak z praktycznego punktu widzenia funkcjonalność zarządzania (dokumentacja: http://help.sap.com/saphelp_erp60_sp/he ... ameset.htm i dalej "Batch-Specific Units of Measure") służy do rozwiązania klasycznego problemu zawartości cukru w cukrze :wink: czyli określenia zawartości substancji aktywnej w określonej partii.
Jest to wykorzystywane w przemyśle chemicznym czy farmaceutycznym.

Przykład:
Jest wyrób w skład, którego wchodzi alkohol. W specyfikacji materiałowej jest podana ilość alkoholu o stężeniu 100%. Naturalnie w rzeczywistości alkohol ma zawsze stężenie <100%, zatem trzeba go dać do produkcji więcej niż to wynika ze specyfikacji. Każda partia alkoholu ma określone stężenie, które jest określane podczas kontroli jakości i zapisywane w klasyfikacji partii. System oblicza rzeczywistą ilość alkoholu do wydania np. w litrach na podstawie przelicznika określonego w danych podstawowych materiału (dane dodatkowe, jedna z ostatnich zakładek), czyli średniego stężenia. Ten przelicznik jest brany pod uwagę jeśli nie jest określona partia do wydania. Podczas wydawania określonej partii brany jest już przelicznik (stężenie) dla tej konkretnej partii. Wtedy dokładnie wiadomo ile litrów alkoholu o stężeniu określonym z klasyfikacji partii należy wydać, aby zaspokoić zapotrzebowania produkcyjne wyrażone w ilościach 100% alkoholu.
To było zastosowanie tzw. "product unit"

Inny zastosowaniem jest tzw. "proportion unit", które pozwala na zdefiniowanie zawartości kilku składników w danej partii. To może mieć zastosowanie np. w przemyśle wydobywczym, gdzie chcemy określić zawartość metali (srebra, złota, niklu itd) w tonie rudy.

HTH
Dominik Tylczyński, ICG
ODPOWIEDZ